Nalewka jabłkowa - szarlotka

Przepis na nalewkę jabłkową

Subiektywna ocena
3.5/5

 (Całkiem niezła, ale królową nalewek to raczej nie zostanie)

Nalewka jabłkowa- składniki

Na nalewkę jabłkową potrzebujesz:

  • 1 kg jabłek;
  • 1/3 laski cynamonu;
  • 700 ml wódki 40%;
  • 300 ml spirytusu 95%;
  • 300 g cukru;
  • Wedle uznania można dodać kilka (np. 3) goździki 

Na początku jabłka myjemy, kromy na ćwiartki i oczyszczamy z pestek. Następnie zmusimy je do wydania maksimum smaku i aromatu poprzez przypieczenie w piekarniku. Rozkładamy je na blaszce i wstawiamy na kilka zdrowasiek do nagrzanego piecyka. Po mniej więcej 10-15 minutach jabłka powinny mieć już dość, więc kończymy ich męki i wyciągamy je do ostygnięcia. 

W tak zwanym międzyczasie przypiekamy nad dowolnym źródłem ognia laskę cynamonu. Uważamy przy tym, żeby przyprawy nie spalić, bo ostry smak spalenizny raczej nie doda naszej nalewce jabłkowej wielu walorów. Kiedy wszystkie składniki już wystygną, wrzucamy je do słoja. Jeśli chcemy dodatkowo skomplikować przepis i wzbogacić smak trunku, możemy dorzucić jeszcze kilka goździków. 

Nalewka-jablkowa (2)

Całość zalewamy wódką uprzednio zmieszaną ze spirytusem i szczelnie zamykamy. Słój odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na ok. 6 tygodni. Przez ten czas co kilka dni potrząsamy naczyniem, aby zrzucić kurz z nakrętki i wspomóc proces maceracji. Następnie cedzimy nalew przez sitko i zlewamy go do osobnego naczynia, a jabłka z przyprawami zasypujemy 300 g cukru. Ponownie zamykamy pojemnik i odstawiamy go w ustronne miejsce. Tym razem każdego dnia energicznie potrząsamy słoikiem, żeby zmotywować cukier do rozpuszczenia się. 

Po 3-5 dniach zlewamy syrop do odstawionego wcześniej nalewu. Powinniśmy również dokładnie wycisnąć jabłka, bo mogą zawierać jeszcze resztki wciągniętego alkoholu albo cukru. Po wszystkim pozbywamy się owoców w sposób zgodny z regulaminem utylizacji odpadów, a uzyskane płyny mieszamy ze sobą i znowu odstawiamy na kilka dni. Przez ten czas resztki osadu powinny osiąść na dnie naczynia, dzięki czemu filtrowanie będzie nieco łatwiejsze. 

Nalewkę jabłkową przed rozlaniem do butelek przelewamy przez filtr do kawy, co pozwoli jej uzyskać zadowalającą klarowność. Jeśli idzie to dość opornie, to wstępne filtrowanie możemy dodatkowo przeprowadzić przez gazę lub worek do nalewek. 

Trunek przygotowany ze składników w podanych powyżej proporcjach pozwoli na uzyskanie ok. 1,25 l nalewki o mocy ok. 45%. Nalewka ma całkiem wyraźny smak jabłka, a dodatkowo wyraźnie przebijają się w niej goździki (pomimo niewielkiej ilości). 

Absurdalne fakty o jabłku

  • Największym zagłębiem sadów jabłkowych w Polsce (oraz jednym z największych w Europie) są okolice Grójca. Produkuje się tutaj ok. 40% krajowych jabłek. 
  • Aby wyprodukować litr cydru, potrzeba ok. 36 jabłek. 
  • Jabłko, które spadło na głowę Newtona i zainspirowało go do opisania prawa powszechnego ciążenia, było odmiany Flower of Kent.  (Źródło)
Nalewka jabłkowa

Nalewka jabłkowa – propozycja podania.

Nalewka-jablkowa (1)

Tak wyglądają jabłka. Na niewtajemniczonych robi to duże wrażenie. 

Nalewka-jablkowa (4)

Zbliżenie na twarz. 

Umiar ocenia:

Umiar1
3/5

Jak częstują, nie odmówię. 

“Zawsze mówiłem, że z ciast najbardziej lubię schabowego z mizerią, ale taka szarlotka nawet mi pasuje.”

Nalewka jabłkowa (szarlotka)

5 1 Ocena
Ocena
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
Bogdan
1 rok temu
Ocena :
     

A mnie interesuje z jakiego gatunku jabłek był przygotowywany trunek. Czy mógłby twórca odpowiedzieć? Co gatunek jabłka to zupełnie inny smak…