Nalewka z imbiru (imbirówka)
Przepis na nalewkę imbirową
(Bardzo aromatyczna nalewka i w dodatku całkiem smaczna)
Nalewka imbirowa - składniki:
- 150 g świeżego korzenia imbiru;
- 100 ml spirytusu 95%;
- 300 ml rumu 40%;
- 3 duże cytryny;
- 200 ml płynnego miodu (ja skorzystałem z lipowego)*.
Jak zrobić nalewkę imbirową?
Korzeń imbiru obieramy ze skórki, kroimy w plasterki i wrzucamy do wytypowanego naczynia. W dalszej kolejności wyciskamy sok z 3 dorodnych cytryn (w moim wypadku wyszło ok. 300 ml soku) i również wlewamy go do pojemnika z imbirem. Do naczynia dodajemy jeszcze płynny miód i próbujemy wymieszać całość bez zbytniego brudzenia rąk. Dobrym pomysłem jest wstrząśnięcie naczyniem, złym – w zasadzie wszystko inne.
Na obecnym etapie mikstura posiada wszystkie występujące w przyrodzie witaminy, więc dla dobrego wchłaniania (i smaku) rozcieńczamy ją alkoholem. Mieszamy ze sobą rum i spirytus, po czym wlewamy alkoholowy wywar do pozostałych składników. Praca twórcza jest już praktycznie skończona, pozostało teraz cierpliwe doglądanie inwentarza.
Naczynie zakręcamy i energicznie nim potrząsamy aż do zmęczenia przedramion i pełnego wymieszania składników. Odstawiamy słój w jakieś spokojne miejsce na 3 miesiące i co jakiś czas poruszamy pojemnikiem, żeby imbir nie czuł się zapomniany.
Kiedy nasza nalewka imbirowa już odpowiednio się odstoi i nabierze mocy urzędowej, przystępujemy do jej filtrowania. Sugeruję przeprowadzić je w dwóch etapach – najpierw przez gazę (albo woreczek do nalewek), a następnie przez filtr do kawy. Takim sposobem nalewka wychodzi bardzo klarowna, a my wyglądamy nadzwyczaj profesjonalnie podczas jej przygotowywania.
Nalewka imbirowa przyrządzona według powyższej receptury jest niesamowicie aromatyczna, smaczna i – najprawdopodobniej – zdrowa.
* Proporcje podane na wstępie pozwolą uzyskać ok. 700 ml nalewki. Nie zdecydowałem się na wstawienie większej ilości, bo do samego końca nie wierzyłem, że będzie nadawała się do picia. Efekt końcowy bardzo przyjemnie mnie zaskoczył.
Absurdalne fakty o Imbirze
- Imbir może zmniejszać uszkodzenia DNA wywoływane promieniowaniem.
- W XIII i XIV wieku w Anglii funt imbiru był wart jedną owcę. [Źródło]
- Kwiaty imbiru mają kolor żółto-fioletowy.
- Imbir uważany jest za afrodyzjak – rozgrzewa, stymuluje krążenie i pobudza gruczoły węchowe.
Propozycja podania.
Umiar ocenia:
Dobre. Jak za darmo to pić po całym.
“Pachnie prawie tak pięknie, jak nowy Passat, a na dodatek jest zdrowe! Leczy przeziębienie, kaca i skoliozę. Można też aplikować prewencyjnie.”
Witam, bardzo interesujący przepis. W mojej opinii bomba witaminowa – jestem przekonana, że regularne picie chroni lepiej przed koronawirusem niż te tfu szczepionki, którymi chcą nas truć.
Pozdrawiam cieplutko i czekam na kolejne przepisy
Dzien dobry, mozna prosic o informacje, jaki rum nalezy uzyc? Bialy, zloty, czarny? Dzieki.
Ja użyłem złotego rumu i taki też polecam do tej nalewki 😉