WIETNAM - PORADY PRZED PODRÓŻĄ

Listopad 2022

Wszystkie zamieszczone poniżej informacje dotyczą wyjazdu z listopada 2022 r. 

Jak dolecieć do Wietnamu?

 • Na ten moment brak jest bezpośredniego połączenia z Polski do Wietnamu. Kilka linii sprzedaje natomiast bilety na loty z krótkim (lub dłuższymi) przesiadkami po drodze, np. Emirates, Qatar Airways. Najtańszą opcją wydaje się mimo wszystko Emirates oraz przesiadka w Dubaju.
 • Najwięcej rejsów z Europy lata docelowo do Ho Chi Minh (Sajgon – SGN), stąd też ceny połączeń do tego miasta są zwykle niższe, niż do Hanoi.
 • Obywatele Polski potrzebują do Wietnamu wizy. Możecie ją zamówić online pod tym adresem . Koszt wizyt to 25 USD, raczej nie ma żadnych problemów z jej otrzymaniem do celów turystycznych. Jest sprawdzana tylko raz, po przylocie.
 • Szczepienia przeciw COVID nie były wymagane i nie były sprawdzane w żadnej atrakcji turystycznej. Niemniej wielu Wietnamczyków nosi maseczki, zwłaszcza w miejscach publicznych. Biorąc pod uwagę jakość powietrza w kraju, nie jest to takie głupie rozwiązanie.
wietnam-all-exclusive-cz-1 (29)

Połączenia lotnicze w Wietnamie:

 • Wietnam rozciąga się na ok. 1 600 km długości (z północy na południe), dlatego też dobrym pomysłem podczas zwiedzania może być skorzystanie z transportu lotniczego.
 • W Wietnamie połączenia lokalne realizuje kilka linii lotniczych, w tym m.in. Vietnam Airlines, Viet Jet, Bamboo Airways. Według moich obserwacji, najtańsze loty oferował Viet Jet.
 • Korzystając z Viet Jet przygotujcie się na to, że podczas dokonywania płatności przewoźnik pobierze od was nieco więcej pieniędzy (mniej więcej kilka procent), niż zostało to napisane w polu “final price”. Nie zmienia tego nawet fakt płacenia w VND (np. poprzez Wise). O ile nie macie konta lojalnościowego w Viet Jet (a mieć raczej nie będziecie, bo do jego założenia wymagany jest wietnamski numer), to musicie płacić jakiś rodzaj dodatku za obsługę. Jeśli wściekacie się na takie zjawisko, to potraktujcie to jako rodzaj przygotowania do podróży – w Wietnamie wszyscy obcokrajowcy płacą za wszystko zauważalnie więcej od miejscowych.
 • Za lot na trasie Hanoi – Ho Chi Minh dla 2 osób z bagażem zapłaciliśmy ok. 450 zł, za lot na trasie Ho Chi Minh – Danang (też dla 2 osób) ok 350 zł.
wietnam-all-exclusive-cz-1 (28)

Jak płacić w Wietnamie?

 • Przede wszystkim – przygotuj gotówkę. Wietnamczycy bardzo niechętnie przyjmują płatności kartą, a jeśli zgodzą się na taką formę, to często doliczają do finalnej ceny ok. 3% na prowizje bankowe. Kartą bez problemu zapłacicie wyłącznie w większych sklepach, niektórych hotelach, czasem w lepszych restauracjach.
 • Punkty wymiany walut są dostępne głównie w większych miastach, np. Ho Chi Minh albo Hanoi. Musicie się też przygotować, że dokładny kurs wymiany zwykle nie jest podany i trzeba go negocjować. Jeśli już jednak traficie na kantor, to spokojnie przyjmie od was USD i EUR (są tak samo popularne).
 • Przed wyjazdem zaopatrzyliśmy się w konto i karty Wise, który jako jeden z nielicznych oferował rachunek w VND. W Wise był też dostępny najlepszy kurs wymiany PLN – VND, natomiast każda wymiana podlegała też drobnej prowizji ze strony firmy (co finalnie trochę psuje rzeczywisty kurs).
 • Korzystając z karty Wise bez problemu (i opłat) można było wyciągnąć gotówkę w VND w bankomatach sieci ACB. W listopadzie 2022 obowiązywał limit 200 EUR/miesięcznie.
 • W Wietnamie bardzo przydaje się Grab (lokalny Uber/Bolt)/ O ile podepniecie do niego kartę Wise, to nie stracicie nawet za bardzo na przewalutowaniach.  Konfigurację trzeba jednak rozpocząć już na terenie Wietnamu, bo inaczej wyskakują jakieś błędy (nie pamiętam przy tym, czy ze strony Wise czy Graba)
 • Alternatywnie możecie skorzystać z Revoluta i wydanej do niego karty. Za jej pomocą również wyciągaliśmy gotówkę z bankomatu (z konta EUR, bo w Revolut nie ma możliwości założenia rachunku VND) i finalny koszt był niewiele gorszy, niż w przypadku Wise.
wietnam-all-exclusive-cz-1 (23)

Ho Chi Minh - jak dojechać z lotniska do centrum i porady praktyczne

 • Z lotniska do centrum jeździ autobus (w zasadzie to busik) nr 109. Prawdopodobnie jest jeszcze jakiś, ale dwukrotnie korzystaliśmy ze 109, a innego nie było w zasięgu wzroku. Jedzie mniej więcej do centrum miasta, a obsługa łamanym angielskim ustala z turystami, gdzie ich wysadzić. Nas wyrzucił mniej więcej tutaj, ale jechał też nieco dalej na południe. Autobus kosztuje 15 VND, płatne wyłącznie gotówką.
 • Drobna uwaga – autobus jest naprawdę mały, ok. 9 miejsc siedzących. Ho Chi Minh to natomiast 9-milionowa metropolia z dużym lotniskiem, więc możecie sobie wyobrazić, że często nie wszyscy podróżni mogą znaleźć wolne miejsce w busie.
  Dojazd z centrum (okolic katedry Notre Dame) do lotniska taksówką z Grab to koszt ok. 110 – 150 tys. VND (ale zależy to od miejsca i godziny). Autobusu z centrum na lotnisko nie udało mi się zlokalizować.
wietnam-all-exclusive-cz-1 (9)

Delta Mekongu (Ben Tre) - rejs po rzece i transport

 • Do Ben Tre (albo innych miast rejony Delty) dość wygodnie dojedziecie tzw. sleeping busem. My korzystaliśmy z FUTA Bus, która ma kilka biur rozsianych po centrum Sajgonu. Zapłaciliśmy ok. 100 tys. VND za osobę za przejazd z Ho Chi Minh do Ben Tre.
 • System jazdy busami w Wietnamie rządzi się swoimi prawami. Jeśli kupiliśmy bilet na przejazd do 18.15, to często w biurze musimy być nawet na godzinę przed odjazdem. W pierwszej kolejności z biura firmy zabierze nas jakiś samochód i przewiezie na główny dworzec, a dopiero tam wsiądziemy we właściwego busa. Kupując bilet trzeba też ustalić, czy w cenie jest transport lokalny w miejscu docelowym – często busy zatrzymują się na dworcach na obrzeżach miast, a dalej też jakoś musimy się przemieszczać. Czasami krótki transport “miejscowy” z dworca do np. hotelu wychodzi tak samo drogo, jak transport międzymiastowy. Jeśli ustalimy, że przewoźnik ma dowieźć nas do miejsca docelowego, to z dworca znowu Wietnamczycy zapakują nas w kolejnego busa i przewiozą pod wskazany adres. Różnie z tym jednak bywa, chociaż akurat FUTA Bus na trasie Ho Chi Minh – Ben Tre oferował nam taką usługę w cenie.
 • Żeby nie było nam jednak zbyt dobrze, to w drodze powrotnej FUTA wysadził nas na dworcu autobusowym na obrzeżach Ho Chi Minh. Dalej mogliśmy wziąć albo oficjalną taksówkę FUTA (200 tys. VND) albo brać Graba (168 tys. VND). Miejskiego autobusu nie dojrzałem, choć może i gdzieś jakieś były.
 • W Ben Tre jest sporo opcji rejsów po Mekongu do wyboru, a każdy hotel albo gospodarz na pewno będzie je oferował swoim gościom. Zazwyczaj współpracują oni jednak z konkretnymi firmami turystycznymi, więc nie macie co liczyć na przedstawienie wszystkich możliwych ofert (często sporo tańszych). Warto zastosować tu technikę negocjacyjną opisaną w sekcji “Inne porady”.
 • My za kilkugodzinny rejs łódką zapłaciliśmy po 520 tys. VND od osoby (w grupie 5-osobowej) plus drobne napiwki. Sama wycieczka była zupełnie ok i zawierała w planie wszystkie główne punkty (rejs, warsztat cukierków, cegielnię, warsztat maty). Przewodniczka mówiła niezłym angielskim, w razie czego można wyciągnąć ofertę bezpośrednio od niej – p. Tuyen +84 97 231 60 52.
wietnam-all-exclusive-cz-1 (19)

Danang, Hoi An i My Son - dojazd na lotnisko, zwiedzanie, transport

 • Przejazd transportem publicznym z lotniska w Danang to Hoi An jest mocno utrudniony, a w moim wypadku okazał się wręcz niemożliwy. Z lotniska (w ponad milionowym mieście!) nie odjeżdża żaden (słownie: żaden) autobus ani publiczny środek transportu. Wieść gminna głosi, że z pobliskiego dworca jeżdżą natomiast publiczne autobusy (nr 30 według informacji z lotniska albo nr 1 według różnych blogów) do Hoi An, no ale w pierwszej kolejności i tak trzeba się tam dostać taksówką lub Grabem. My zapłaciliśmy za Graba ok. 100 tys. VND (80 tys. VND za przejazd plus przy wyjeździe z lotniska zażądał od nas jeszcze 17 tys. VND za… bilet parkingowy). Na dworcu dowiedzieliśmy się, że wszystkie autobusy do Hoi An zostały zlikwidowane. Po chwili zaczepiła nas jakaś kobieta (wydawała się być kontrolerem biletów) i zaprowadziła nas do busika, który miał jechać w jakieś bliżej nieznane miejsce (za ok. 5 tys. VND) od osoby, a następnie po 4,5 h oczekiwania miał nas zabrać stamtąd kolejny bus w “pobliże Hoi An” i jechać kolejnych kilka godzin. Ceny tego kolejnego busa nie udało nam się ustalić, więc zrezygnowaliśmy po tym, jak usłyszeliśmy o 4,5 h postoju w bliżej nieznanym miejscu. Ostatecznie wróciliśmy do naszego Graba, który zawiózł nas z dworca w Danang do Hoi An za 320 tys. VND. Interes życia, bo Grab z lotniska albo indywidualny transport z hotelu kosztowałby ok. 200-250 tys. VND. 
 • Na zwiedzanie My Son wybraliśmy się z prywatnym kierowcą, za co zapłaciliśmy 650 tys. VND. Na miejscu bilety po 150 tys. VND od osoby. Taniej można jechać na własną rękę skuterem, ale jakoś się nie odważyliśmy. Sam kompleks jest dość mały, 2-3 godziny w zupełności wystarczą na dokładne zwiedzenie. 
wietnam-all-exclusive-cz-1 (15)

Hue - dojazd z Hoi An, zwiedzanie

 • Z Hoi An do Hue jechaliśmy sleeping busem za 150 tys. VND od osoby. Najtańszy okazał się Camel Travel, który na trasie Hoi An – Hue był nawet całkiem ok, natomiast późniejszy przejazd Hue – Ninh Binh był już drogą przez mękę. W Hue bus zakończył trasę mniej więcej tutaj (+/- 200 metrów ) 
 • Po Hue i okolicach poruszaliśmy się rowerami wynajętymi za 50 tys. VND od osoby. Rowery wynajęte od Smile Travel. Nasz recepcjonista pomógł nam się dogadać z obsługą i zrobił wstępną rezerwację. 
 • Jazda na rowerze po Hue to przeżycie ekstremalne. Bawcie się dobrze i miejcie oczy dookoła głowy. 
 • W miarę opłaca się kupić bilet łączony na 3 atrakcje (Zakazane Miasto w centrum Hue i dwa grobowce – obydwa robiły duże wrażenie) za 420 tys. VND od osoby. Na zwiedzenie większej liczby miejsc i tak zabrakłoby nam czasu podczas 2 dniowego pobytu w mieście. 
wietnam-all-exclusive-cz-1 (30)

Ninh Binh - dojazd z Hue, rejsy po rzece, zwiedzanie

 • Do Ninh Binh jechaliśmy z Hue sleeping busem, ponownie korzystając z Camel Travel. Tym razem podróż była wyjątkowo męcząca, bo bilety kupiliśmy u pośrednika gdzieś w centrum, a na autobus dotarliśmy jako jedni z ostatnich. Z tego powodu zostały nam miejsca na samym końcu busa, najgorsze z możliwych. Autobus ruszał z tego samego “dworca”, co podczas przyjazdu do Hue, link podany w sekcji powyżej. Bilet od osoby kosztował 350 tys. VND + 2-3% prowizji za płatność kartą. 
 • Autobus miał zatrzymać się gdzieś w Ninh Binh, ale wysadził nas w Tam Coc. Nikt z obsługi nie mówił po angielsku, więc nie udało się ustalić, czy ma jeszcze jakiś przystanek w samym mieście. O tej porze na przystanku – poza zdezorientowanymi turystami – nie było absolutnie nikogo. Po jakimś czasie przyjechał taksówkarz, który oferował transport do hoteli w okolicy. 
 • Na rejs po rzece wybraliśmy się do An Trang. Warto być jak najwcześniej, bo atrakcja jest bardzo zatłoczona. Nie bardzo zrozumiałem cennik, ale zapłaciliśmy po 250 tys. VND od głowy w 4-osobowej łódce. Wyjątkowo nikt nie chciał od nas napiwku, więc przekornie sami zostawiliśmy go pani sternik. 
 • W Ninh Binh po raz pierwszy spotkaliśmy się z parkingową mafią. Wietnamczycy zatrzymują wszystkich turystów jadących na skuterach/rowerach i wmawiają im, że koniecznie muszą zatrzymać się na ich parkingu. Jeśli ktoś (słusznie) nie chce się zatrzymać, to miejscowi wymuszają posłuszeństwo gwizdkiem. W takiej sytuacji podróżni zwykle głupieją i posłusznie płacą za parkowanie roweru 300 metrów od celu. Nie ma się co nimi przejmować, należy spokojnie jechać dalej. Rower albo skuter możecie też zostawić pod jakimś sklepem, o ile coś w nim kupicie. 
 • Jeśli bardzo chcecie zaoszczędzić nieco na rejsie rzeką, możecie poszukać mniej oficjalnych wycieczek. Łódki mają swoje punkty postojowe też w kilku miejscach na wschód od Tam Coc, które widzieliśmy zwiedzając okoliczne atrakcje na rowerach. 
wietnam-all-exclusive-cz-1 (30)

Zatoka Ha Long - dojazd, tani rejs po zatoce

 • Do Ha Long jechaliśmy z Ninh Binh “busem premium” zamówionym przez naszego recepcjonistę. Z jakimkolwiek komfortem nie miało to nic wspólnego, natomiast dojechaliśmy do celu w jednym kawałku. Bilet od osoby kosztował 350 tys. VND, w co był wliczony odbiór z hotelu w okolicach Tam Coc oraz przewóz pod wskazany adres w Halong. 
 • W Halong nie funkcjonuje Grab – dostępne są wyłącznie zwykłe taksówki. 
 • Na zwiedzanie zatoki Ha Long wybraliśmy 6 h rejs, czyli wersję bez noclegu na łódce. Po serii negocjacji dostaliśmy najlepszą ofertę od Ha Binh Cruise. Zapłaciliśmy 700 tys. VND od osoby za transport do portu i z powrotem, 6 h rejs po zatoce, obiad, kajaki, oficjalny bilet wstępu do zatoki i zwiedzanie jaskini.
 • W Lonely Planet przeczytałem, że ten sam rejs można było kiedyś kupić za ok. 350 tys. VND i cebula zagotowała mi się w żyłach. Wydaje mi się to jednak obecnie niemożliwe, bo sam bilet wstępu kosztuje 290 tys. VND, a często jaskinia i/lub kajaki są dodatkowo płatne. 
 • Przed wejściem na łódkę trzeba pozbyć się wszystkich puszek i napojów w butelkach. Oficjalnie po to, aby uniknąć śmiecenia, ale w praktyce na pokładzie sprzedają takie same produkty, tylko odpowiednio drożej. Niby więc nie można wnosić własnych, ale z drugiej strony nikt też nie będzie wam sprawdzał plecaka. 
wietnam-all-exclusive-cz-1 (18)

Hanoi - dojazd na lotnisko, zwiedzanie

 • Bus (a w zasadzie busik)  z Halong do Hanoi kosztował nas po 250 tys. VND od osoby. Na jakimś etapie w Hanoi przesiedliśmy się z busa do taksówki (wliczonej w cenę), która podwiozła nas w okolice Opery. Nasz hotel był zupełnie gdzie indziej, ale dobre i to. 
 • Z centrum na lotnisko teoretycznie kursuje autobus 86CT. Według rozkładu powinien jeździć spod Poczty Głównej, ale w sobotę cała ulica zamieniła się w deptak i oczekiwanie na niej na transport publiczny nie miało sensu. Zauważyliśmy, że wspomniany autobus odjeżdza z okolic Opery, a nawet udało się nam go raz zobaczyć. W dniu wylotu bezskutecznie oczekiwaliśmy na niego ok. 50 minut, natomiast nagle na przystanku zatrzymał się nieoznakowany busik, który zaoferował przejazd na lotnisko. Kurs kosztował 40 tys. VND od osoby. Lepiej uzbroić się w cierpliwość i plan awaryjny, jeśli chcecie dostać się na lotnisko transportem publicznym. 
wietnam-all-exclusive-cz-1 (4)

Wietnam - szczepienia, karta SIM, inne porady

 • Przed wyjazdem słyszeliśmy mnóstwo historii o kradzieżach, zwłaszcza telefonów. Z tego powodu kupiliśmy sobie linki mocowane do obudowy telefonu i przyczepiliśmy ich drugi koniec do szlufek spodni. Wyglądaliśmy z tym lekko kretyńsko, a finalnie ani razu nie spotkaliśmy się próbą kradzieży.  Ogólnie podczas całego wyjazdu czuliśmy się całkiem bezpiecznie. 
 • Od razu po przylocie warto kupić miejscową kartę SIM i dokonać jej rejestracji (w tym celu trzeba pokazać paszport). Nie polecam robić tego poza lotniskiem – zapłacicie tyle samo, natomiast lokalni sprzedawcy prawie na pewno nie zarejestrują karty albo zrobią to źle i spędzicie kilka godzin na poszukiwaniu salonu swojego operatora. Ja popełniłem właśnie ten błąd, nie polecam. Mogę natomiast polecić Viettel jako sieć, bo nigdzie w kraju nie miałem problemu z zasięgiem. 
 • Bardzo podobne wycieczki/usługi oferuje zazwyczaj kilkanaście lokalnych firm. Dotyczy to zarówno biletów na autobusy międzymiastowe, przejazdów z kierowcą, jak i samych wycieczek. Wietnamczycy próbują przy tym zedrzeć z turystów jak najwięcej i mają w tym nieliche doświadczenie. Całkiem działającą techniką targowania się było wysyłanie na WhatsApp tego samego zapytania o ofertę do wszystkich firm znalezionych na Google, a następnie równoległe negocjowanie w osobnych czatach. Ogólnie polecam, bo niekiedy rozstrzał cenowy za dokładnie tą samą usługę w różnych firmach potrafił sięgać nawet 50%. 
 • Przed wyjazdem warto uzupełnić książeczkę szczepień o dur brzuszny, tężec, błonicę, WZW A i B oraz wściekliznę. 
 • O większość usług i rzeczy trzeba się nieustannie targować. Pierwsza cena to zazwyczaj wyłącznie zaproszenie do negocjacji. Stałe ceny są głównie w dużych sklepach i wszystkich restauracjach. 

Jeśli chcesz poczytać więcej o Wietnamie, to zachęcam do przejrzenie odcinkowej relacji z wyjazdu. 

Wietnam – porady przed podróżą

0 0 Ocen
Ocena
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments