Nalewka wiśniowa na bimbrze - wiśniówka

Przepis na nalewkę wiśniową na bimbrze

Subiektywna ocena
5/5

 (Wspaniała – wyjątkowo złego słowa nie powiem)

Nalewka wiśniowa - składniki

Na wiśniówkę potrzebujesz:

  • 0,7 kg dojrzałych i wydrylowanych wiśni,
  • 500 ml bimbru o mocy ok. 50%;
  • 200 g cukru 
  • 400 ml przegotowanej wody.

Wiśnie dokładnie myjemy, osuszamy i drylujemy. W licznych przepisach można spotkać rekomendację dorzucenia kilku pestek wiśni do nalewki albo nawet i całych wiśni, bez drylowania. Nie jestem do tego przekonany, bo pestki poddawane maceracji wydzielają kilka brzydkich związków, w tym m.in. amygdalinę. Moim zdaniem jedna trucizna (bimber) w nalewce zupełnie wystarcza, więc nie ma co mieszać jej z kolejnymi substancjami.

Jak to często bywa z nalewkami, smak gotowego wyrobu w dużym stopniu zależeć będzie od jakości użytych wiśni. Trzeba wybrać te najbardziej dojrzałe, soczyste, a wszystkie uszkodzone owoce odrzucić na gorsze czasy. Nie bez znaczenia pozostaje też moc i szlachetność zastosowanego samogonu, ale to już sprawa bardzo indywidualna i często trudna do powtórzenia. Co ciekawe, przygotowanie wiśniówki na bimbrze pozwala prawie zupełnie zabić charakterystyczny smak “domowego” alkoholu. 

nalewka_wisniowa_na_bimbrze

Nalewka wiśniowa na bimbrze - przygotowanie

W pierwszej kolejności myjemy wiśnie, osuszamy je i wrzucamy do słoja, a następnie zalewamy bimbrem. Tak przygotowany zestaw szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na jakiś miesiąc. Co kilka dni potrząsamy naczyniem w celu wytworzenia właściwej więzi emocjonalnej z przyszłą nalewką wiśniową. 

Po tym czasie odlewamy nalew przez sitko do osobnego słoja, a wiśnie lekko odciskamy i pozostawiamy w naczyniu. Następnie owoce zasypujemy ok. 200 g cukru i ponownie zamykamy w pojemniku. Po 2-3 dniach cukier powinien zupełnie się rozpuścić, a wtedy dolewamy do słoja jeszcze ok. 400 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Mocno potrząsamy naczyniem i odstawiamy jeszcze na jeden-dwa dni, aby wyciągnąć z wiśni resztki soku i alkoholu. 

Absurdalne fakty o Wiśniach

  • Nowoczesne kombajny do wiśni pozwalają oberwać wszystkie owoce z drzewka w ciągu ok. 7 sekund. Intensywne potrząsanie drzewkiem skraca jednak jego żywotność o kilka lat. 
  • Rekord świata w pluciu pestką wiśni wynosi 28,5 metra –  (Źródło);
  • Największa pojedyncza udokumentowana wiśnia została wyhodowana przez włoskiego ogrodnika w 2003 r. i ważyła ponad 21,69 g. 

Nalewkę ponownie odcedzamy na sitku, przelewając słodki płyn do wcześniej uzyskanego nalewu. Wiśnie bardzo dokładnie odciskamy, bo bez  walki nie oddadzą nam wszystkich swoich wspaniałości. Tak przygotowaną nalewkę wiśniową filtrujemy następnie przez filtr do kawy i przelewamy do przygotowanych butelek. 

Z podanych składników uzyskałem ok. 1,3 l nalewki wiśniowej o mocy ok. 16-18 %. Wiśniówka jest raczej delikatna w smaku przypomina nieco trunek serwowany w barach “Pijana Wiśnia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby odpowiednio wzmocnić wiśniówkę porcją wódki lub spirytusu (np. zamiast przegotowanej wody). 

nalewka_wisniowa_na_bimbrze_all_exclusive

Nalewka wiśniowa na bimbrze – propozycja podania

Umiar ocenia:

Umiar1
4.5/5

Dobre. Jak za darmo to pić po całym. 

“Oj, dobre to bardzo. Połączenie moich dwóch ulubionych składników – bimbru i cukru, a w dodatku pachnie wiśniami. Do zapijania mocniejszych trunków jak znalazł. “

Nalewka wiśniowa na bimbrze – wiśniówka

0 0 Ocen
Ocena
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments