Nalewka krupnik

Przepis na nalewkę krupnik

Subiektywna ocena
5/5

 (Bardzo dobra nalewka, która w dodatku udaje zdrową.)

Nalewka krupik - składniki

Na nalewkę krupnikową potrzebujesz:

  • 250 ml przegotowanej wody;
  • 0,5 l spirytusu 95%;
  • 0,7 kg (ok. 0,5 l) miodu płynnego (polecam lipowy);
  • ok. 4 cm startego kłącza imbiru;
  • 1/3 laski cynamonu;
  • Połówka zmiażdżonej gałki muszkatołowej,;
  • Połówka laski wanilii (rozciętej wzdłuż); 
  • 5 goździków;
  • 4 zmiażdżone nasionka kardamonu; 
  • 4 ziarenka czarnego pieprzu; 
  • Sok z 2 cytryn;
  • Sok z 1 pomarańczy;
  • Skórka z jednej cytryny;
  • Ok. 1/3 skórki z jednej pomarańczy.
Lista składników jest długa, ale można też z nią w miarę swobodnie eksperymentować. Niektóre przepisy zawierają np. kilka ziarenek czerwonego pieprzu, anyż albo ziele angielskie. O ile tylko zachowacie zdrowy rozsądek i nie dosypiecie do krupniku mąki ziemniaczanej ze śledziem, to i tak efekt powinien być bardzo zadowalający. W nalewce przygotowanej według powyższych składników zauważalnie wyczuwalny jest m.in. imbir, choć nie dodano go zbyt dużo. 
krupnik_przygotowanie

Na tym etapie krupnik nie prezentuje się jakoś wybitnie ładnie, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Kaszanka też wygląda obrzydliwe, za to smakuje jeszcze gorzej. 

Nalewka krupnik - przygotowanie

Zaczynamy od prostych rzeczy, czyli gotujemy wodę w garnku. Jeśli się nam udało, to dorzucamy do niej wszystkie przyprawy poza miodem i cytrusami.  Kiedy woda zauważalnie ostygnie, dodajemy jeszcze miód i mieszamy aż do jego rozpuszczenia. Ważne jest, żeby woda była tylko lekko ciepła i nie przekraczała 40ºC, dzięki czemu miód nie wytraci swoich zdrowotnych właściwości. Następnie czekamy jeszcze chwilę i dolewamy kluczowy składnik krupniku, czyli spirytus. Temperatura wody na tym etapie jest jeszcze ważniejsza, bo z oczywistych względów nie chcemy, aby alkohol za szybko wyparował.

Przelewamy przyszłą nalewkę krupnikową do słoja i dorzucamy do niego skórki z cytrusów. Na zakończenie wlewamy jeszcze sok z cytryn i pomarańczy, a sam pojemnik szczelnie zamykamy. Odstawiamy go w ciemne, ciepłe miejsce na co najmniej 6 miesięcy. Przez ten czas słój regularnie odwiedzamy, aby nie zapomnieć o jego istnieniu oraz żeby co jakiś czas nim potrząsnąć. 

Po zakończeniu maceracji krupniku wypada go jeszcze przefiltrować. Na początek przelewamy go przez sitko i odławiamy co większe kawałki składników. Potem filtrujemy go jeszcze przez filtr do kawy i rozlewamy do butelek. Jeśli proces będzie szedł nam wybitnie wolno, to po pierwsze uzbrajamy się w cierpliwość, a po drugie przeprowadzamy jeszcze dodatkową filtrację, np. przez worek do nalewek albo gazę. 

Nalewka krupnik przygotowana ze składników w podanych powyżej ilościach pozwoli na uzyskanie ok. 1,3 l nalewki o mocy ok. 32-34%. Trunek ma przyjemny, cytrusowo-korzenny smak i złocisty kolor. 

Absurdalne fakty o miodzie

  • Koty nie lubią miodu, ponieważ brakuje im receptorów smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodyczy. (Źródło)
  • Starożytne Egipcjanki mieszały miód i węglan sodu w celu uzyskania pasty o właściwościach antykoncepcyjnych. Niektóre źródła jako dodatkowy składnik podają jeszcze odchody krokodyla. (Źródło)
  • Miód pochodzący z pyłków rododendronów ma właściwości halucynogenne (Źródło)
nalewka_krupnik

Nalewka krupnik – propozycja podania i niektóre składniki. 

krupnik_all_exclusive

Zdjęcie na ściance. 

Umiar ocenia:

Umiar1
5/5
Bardzo dobre. Jak jest, to pić, a jak nie ma, to trzeba zrobić.

“Ten krupnik tak pachnie szlacheckim dworem, że po kieliszku aż chce się wsiąść na koń i zrobić ostatni zajazd na Litwie. No albo wypić drugi kieliszek.”

Nalewka krupnik

5 3 Ocen
Ocena
Powiadom mnie o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gnieniegdzie
Gnieniegdzie
1 rok temu
Ocena :
     

Hej! Trafiłem tu zupełnie przez przypadek szukając prostego przepisu właśnie na krupnik. Zamiast tego trafiłem nie tylko na fajny przepis na krupnik, ale też na super tekst. Masz Panie talent! 😉 Nie tylko do alkoholu, ale i do pisarstwa. Będę wpadać częściej!

Pozdro

Już
Już
1 rok temu
Ocena :
     

Ta nalewka jest it girl wśród nalewek! Świetny przepis!