Nalewka krupnik
Przepis na nalewkę krupnik
(Bardzo dobra nalewka, która w dodatku udaje zdrową.)
Nalewka krupik - składniki
Na nalewkę krupnikową potrzebujesz:
- 250 ml przegotowanej wody;
- 0,5 l spirytusu 95%;
- 0,7 kg (ok. 0,5 l) miodu płynnego (polecam lipowy);
- ok. 4 cm startego kłącza imbiru;
- 1/3 laski cynamonu;
- Połówka zmiażdżonej gałki muszkatołowej,;
- Połówka laski wanilii (rozciętej wzdłuż);
- 5 goździków;
- 4 zmiażdżone nasionka kardamonu;
- 4 ziarenka czarnego pieprzu;
- Sok z 2 cytryn;
- Sok z 1 pomarańczy;
- Skórka z jednej cytryny;
- Ok. 1/3 skórki z jednej pomarańczy.
Na tym etapie krupnik nie prezentuje się jakoś wybitnie ładnie, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Kaszanka też wygląda obrzydliwe, za to smakuje jeszcze gorzej.
Nalewka krupnik - przygotowanie
Zaczynamy od prostych rzeczy, czyli gotujemy wodę w garnku. Jeśli się nam udało, to dorzucamy do niej wszystkie przyprawy poza miodem i cytrusami. Kiedy woda zauważalnie ostygnie, dodajemy jeszcze miód i mieszamy aż do jego rozpuszczenia. Ważne jest, żeby woda była tylko lekko ciepła i nie przekraczała 40ºC, dzięki czemu miód nie wytraci swoich zdrowotnych właściwości. Następnie czekamy jeszcze chwilę i dolewamy kluczowy składnik krupniku, czyli spirytus. Temperatura wody na tym etapie jest jeszcze ważniejsza, bo z oczywistych względów nie chcemy, aby alkohol za szybko wyparował.
Przelewamy przyszłą nalewkę krupnikową do słoja i dorzucamy do niego skórki z cytrusów. Na zakończenie wlewamy jeszcze sok z cytryn i pomarańczy, a sam pojemnik szczelnie zamykamy. Odstawiamy go w ciemne, ciepłe miejsce na co najmniej 6 miesięcy. Przez ten czas słój regularnie odwiedzamy, aby nie zapomnieć o jego istnieniu oraz żeby co jakiś czas nim potrząsnąć.
Po zakończeniu maceracji krupniku wypada go jeszcze przefiltrować. Na początek przelewamy go przez sitko i odławiamy co większe kawałki składników. Potem filtrujemy go jeszcze przez filtr do kawy i rozlewamy do butelek. Jeśli proces będzie szedł nam wybitnie wolno, to po pierwsze uzbrajamy się w cierpliwość, a po drugie przeprowadzamy jeszcze dodatkową filtrację, np. przez worek do nalewek albo gazę.
Nalewka krupnik przygotowana ze składników w podanych powyżej ilościach pozwoli na uzyskanie ok. 1,3 l nalewki o mocy ok. 32-34%. Trunek ma przyjemny, cytrusowo-korzenny smak i złocisty kolor.
Absurdalne fakty o miodzie
- Koty nie lubią miodu, ponieważ brakuje im receptorów smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodyczy. (Źródło)
- Starożytne Egipcjanki mieszały miód i węglan sodu w celu uzyskania pasty o właściwościach antykoncepcyjnych. Niektóre źródła jako dodatkowy składnik podają jeszcze odchody krokodyla. (Źródło)
- Miód pochodzący z pyłków rododendronów ma właściwości halucynogenne (Źródło)
Nalewka krupnik – propozycja podania i niektóre składniki.
Zdjęcie na ściance.
Umiar ocenia:
“Ten krupnik tak pachnie szlacheckim dworem, że po kieliszku aż chce się wsiąść na koń i zrobić ostatni zajazd na Litwie. No albo wypić drugi kieliszek.”
Hej! Trafiłem tu zupełnie przez przypadek szukając prostego przepisu właśnie na krupnik. Zamiast tego trafiłem nie tylko na fajny przepis na krupnik, ale też na super tekst. Masz Panie talent! 😉 Nie tylko do alkoholu, ale i do pisarstwa. Będę wpadać częściej!
Pozdro
Ta nalewka jest it girl wśród nalewek! Świetny przepis!