Nalewka kebabowa - kebabówka
Przepis na nalewkę kebabową
(Error: Tę nalewkę można co najwyżej oceniać w skali alarmowej CRP)
Kebabówka - składniki
Na nalewkę z kebabu potrzebujesz:
- 2 kebaby w lawaszu z ostrym sosem.
- 250 ml wódki 40%;
- sterylną gazę i duży słój.
Jeśli naprawdę zdecydowaliście się na wypróbowanie tego przepisu, to swoją kulinarną podróż musicie rozpocząć od wycieczki do sprawdzonej budki z kebabem. Na miejscu bierzemy co najmniej dwa standardowe kebaby w cienkim cieście z ostrym sosem i śpieszymy się z powrotem do domu, zanim kanapki wystygną.
Po dotarciu do domu spożywamy pierwszego kebaba i oceniamy nasze doznania smakowe. Jeśli kanapeczka pozytywnie wypadła w testach jakości, to wcinamy jeszcze tak z 1/4 kolejnego kebsa. Posileni i przygotowani do pracy przystępujemy do drugiej fazy robienia nalewki.
W pierwszej kolejności wlewamy do dużego, czystego słoja ok. 250 ml wódki. Następnie kebaba odwijamy ze sreberka i wkładamy go do przygotowanej uprzednio sterylnej gazy. Teraz kluczowy element – gazę z kebsem musimy tak umieścić w słoju, aby swobodnie zwisały sobie pod nakrętką i nie dotykały powierzchni alkoholu. Wbrew pozorom, nie jest to tak trudne do zrobienia.
Słoik możemy dodatkowo zakleić taśmą albo owinąć folią spożywczą, aby zminimalizować nieszczelność naczynia. Przy okazji zmniejszamy ryzyko, że do nastawu dostaną się przypadkowi goście, dzieci lub małe zwierzęta futerkowe. Pojemnik odstawiamy w bezpieczne miejsce na jakiś tydzień i staramy się go za bardzo nie ruszać. W tym miejscu należy się też odrobina teorii, czyli jakim cudem powyższa konstrukcja powinna dać nam coś na kształt nalewki kebabowej. Wszystko za sprawą fizyki, na której za bardzo się nie znam, więc przedstawię cały proces w dużym uproszczeniu. Wódka w słoiku z czasem z nudów zacznie parować i unosić się w kierunku pokrywki w poszukiwaniu wyjścia na wolność. Na miejscu napotyka pachnącego kebaba, który zachęca ją do bliższej znajomości. Sojusz kebaba z alkoholem szybko się jednak kończy, a po jakimś czasie zmęczone cząsteczki wódki opadają na dno, przesiąknięte przy tym wonią tureckiego dania. Po jakimś czasie cały trunek pachnie już orientem, kapustą pekińską i wąsami pana Turka.
Po tygodniu upewniamy się, że w lokalu nie ma innych domowników i przystępujemy do końcowego etapu. Kebsa i gazę gorąco sugeruję wyrzucić, ale kim że ja jestem, aby osądzać Wasze decyzje. Alkohol natomiast wypada przefiltrować, bo mogą w nim pływać bliżej nieokreślone części potrawy albo fragmenty gazy. Najlepiej jest to zrobić przez filtr do kawy, dzięki czemu nalewka kebabowa ponownie stanie się krystalicznie czysta. Alkohol przelewamy do butelki, plombujemy i czekamy na pierwszego śmiałka, który zechce go spróbować.
Kebabówka przygotowana ze składników w podanych powyżej proporcjach nie powinna stracić ani mocy ani objętości, czyli powstanie ok. 250 ml nalewki o mocy 40%. Uwierzcie mi, to aż za dużo.
Mała uwaga – nalewka przygotowana poprzez podwieszania nie odda trunkowi żadnego koloru kebaba (no bo i jakiego?), natomiast przejdzie jego smakiem i aromatem.
Do wykonania mojej kebabówki użyłem kebaba z Efes Kebab z Warszawie. Polecam – branżowy symbol jakości i postępującej inflacji.
Absurdalne fakty o kebabie
- Kopalnią absurdalnych wydarzeń i dań związanych z kebabem jest niezawodny Relaks Kebab Radzymin. Metrowa kanapka to dopiero wierzchołek góry lodowej. Serdecznie pozdrawiam.
- Światowy dzień kebaba obchodzimy w drugi piątek lipca. W 2023 r. wypadnie on 14 lipca. (Źródło)
- Najstarszy, wciąż działający kebab w Polsce to Kebab Sopocki. Lokal rozpoczął żywienie Polaków w 1999 r. (Źródło)
Nalewka kebabowa – propozycja podania.
Kebaba podwieszamy w słoju w taki sposób, aby nie dotykał alkoholu.
Zbliżenie na odpoczywającego w gazie kebsa.
Umiar ocenia:
Zgłaszam to do Prokuratury i Komitetu Helskiego.
” Wielkie mi mecyje. W ostatnią sobotę wieczorem sam zrobiłem taką kebabówkę i nawet nie użyłem do tego słoika. “
Niezwykle zachęcający opis do wypróbowania tego trunku! Partnerka bądź partner musieli być zachwyceni tą produkcją w domu!