Likier krówkowy
Przepis na likier krówkowy
(Smakuje jak cukierek, a w dodatku ma alkohol. Dla większości łasuchów to wystarczająca rekomendacja)
Likier krówkowy- składniki
Na likier na krówkach potrzebujesz:
- 0,5 l mleka zagęszczonego niesłodzonego;
- 0,7 l wódki 40%;
- 500 g krówek (co za zaskoczenie);
- łyżkę cukru waniliowego.
Likier krówkowy - przygotowanie
Przepis nie należy do zbyt skomplikowanych, ale z uwagi na obecność alkoholu w kuchni należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do rozlania szlachetnego trunku. Przygotowanie zaczynamy od podgrzania w rondelku mleka zagęszczonego i wrzucenia do niego krówek oraz cukru waniliowego. W dalszej kolejności mieszamy w naczyniu jak szaleni, aż do pełnego rozpuszczenia krówek. Pilnujemy przy tym, żeby mleko się nie zagotowało (chociaż wtedy też likier powinien się udać).
Kiedy sporządzimy już gładko wymieszany roztwór krówki w mleku, pozostawiamy płyn do ostygnięcia i znajdujemy sobie jakieś twórcze zajęcie.
Nasza praca powoli dobiega końca, więc radośnie otwieramy butelkę z wódką. Powstrzymujemy się jednak od konsumpcji alkoholu sauté i wlewamy go do wystudzonego mleczka z krówkami. Mieszamy wszystko dokładnie i przelewamy do eleganckich butelek.
Trunek przygotowany ze składników w podanych powyżej ilościach pozwoli na uzyskanie ok. 1,5 l likieru o mocy ok. 18%. Likier krówkowy powinien odstać się co najmniej dobę, ale jeśli jesteśmy spragnieni, to możemy pokusić się o wcześniejszą degustację.
Absurdalne fakty o Krówkach
- Jeszcze w 2022 r. powszechnym zjawiskiem było opodatkowanie “krówek” różnych producentów trzema różnymi stawkami VAT – 5%, 8% i 23%. Wszystko przez problemy z sposobem zaklasyfikowania masy kajmakowej. (Źródło)
- Mleczaj zwyczajny to grzyb występujący w polskich lasach, nazywany również krówką. Jest jadalny i charakteryzuje się wyraźnym “rybim” zapachem. (Źródło)
- Pierwsze cukierki były powszechnie nazywane przez klientów “krówkami”, ponieważ wyroby zawijano w folię z wizerunkiem krowy.
Likier krówkowy – propozycja podania.
Zbliżenie na gwiazdę wieczoru.
Umiar ocenia:
Średnie. Czyli dobre.
“Krówka w likierze jest tak zdrowa, jak wiejskie mleko prosto od krowy. Albo i bardziej, bo nie trzeba uważać przy dojeniu. “
IMO supik, do pociumkania i jak się chce czegoś słodkiego, to jak się wypije taki kieliszeczek (albo pół butelki) likieru, to potem już się słodkiego nie chce. 18 na 10
Ja nie piłem, ale polecam. Czy można posolić masę krówkową celem uzyskania smaku zbliżonego do słonego Karmelu od, którego powstał słynny w półświatku i całym świecie zakon karmelitów?
Jeszcze gdy chodzilem do podstawowki to byl tam taki Pawel i ja jechalem na rowerze i go spotkalem i potem jeszcze pojechalem do biedronki na lody i po drodze do domu wtedy jeszcze juz do domu pojechalem
Faktycznie, coś o tym kiedyś czytałem w jednym periodyku.